Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Satakunnan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • HyvinvointialueLaajenna
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Satakunnan Kokoomus
Yleinen

Satakunnan Kokoomus esittää Maria Rautasta Kokoomuksen eurovaaliehdokkaaksi

9.4.20249.4.2024 Lukuaika 2 Minuuttia

Satakunnan Kokoomus esittää Maria Rautasta Kokoomuksen europarlamenttivaaliehdokkaaksi.

Rautanen on diplomi-insinööri, äiti ja yrittäjä, jolla on sähkötekniikan diplomi-insinöörin tutkinto, kemiantekniikan insinöörin AMK-tutkinto, ympäristösuunnittelun hortonomi AMK-tutkinto sekä maa- ja kotitalousyrittäjän ammattitutkinto.

– Haluan olla mukana europarlamentissa varmistamassa, että suomalaisten huoltovarmuus säilyy tulevaisuudessa niin ruoan kuin energiantuotannon osalta. Säätö- ja perusvoimaa tarvitaan lisää. Kotimaista maa-, metsä- ja puutarhataloutta tarvitaan jatkossakin. Maaseudun elinkeinoja ei saa vaikeuttaa liiallisella EU-säätelyllä, Rautanen sanoo.

Rautanen oli ehdokkaana vuoden 2023 eduskuntavaaleissa tehden hienon tuloksen. Hän on myös Porin kaupungin varavaltuutettu. Satakunnan Kokoomuksessa koemme, että oman eurovaaliehdokkaan saaminen Satakuntaan on maakunnan näkyvyydelle ja edunvalvonnalle erittäin tärkeää.

– Euroopan energiapolitiikka on pitkään ollut tuuliajolla. Regulaatio ja taksonomia ovat heikentäneet pohjoisen Euroopan, etenkin Suomen energiantuotantoa. Venäjän energiahanojen sulkeuduttua on oltu melkoisissa vaikeuksissa. Onneksi Olkiluodosta tulevan puhtaan ydinsähkön tuotanto on lähes tuplaantunut, mutta Suomi tarvitsee edelleen lisää ydinvoimaa. Tarvitsemme EU:hun vahvaa energiaosaajaa. Marian pitkä kokemus ydinteollisuudesta on tarpeen europarlamentissa, Satakunnan Kokoomuksen puheenjohtaja Jarkko Stenfors sanoo.

Satakunnan Kokoomuksessa uskommekin, että Rautasen monipuolinen ja vankka kokemus esimerkiksi energiapolitiikasta sekä maatalouden elinkeinoelämän vahvistamisesta tekee hänestä erinomaisen ehdokkaan EU-vaaleihin. Rautasen kaltaisesta europarlamentaarikosta hyötyisi niin Satakunta kuin Suomi ja koko Euroopan unioni.

– Maria on vahva satakuntalainen vaikuttaja, joka täydentää loistavasti jo ennestään vahvaa Kokoomuksen EU-vaalien ehdokasjoukkoa, Stenfors toteaa.

Virallisen päätöksen ehdokkuudesta tekee Kokoomuksen puoluehallitus kevään aikana.

Tarvittaessa lisätietoja antaa:
Minni Rantanen
Satakunnan Kokoomus ry, toiminnanjohtaja / 050 364 6655
Jarkko Stenfors
Satakunnan Kokoomus ry, puheenjohtaja / 050 385 1912

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Tekoälyä vaalikoneisiin ja äänestäjät uurnille?
SeuraavaJatka
Mikä ihmeen Keräämö?

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomusedustajat: Näpit irti työterveydestä!
  • Suomalaisten huoleen on vastattu – ”Vahvistamme omaa puolustustamme ja syvennämme Nato-yhteistyötä”
  • Työelämän uudistuksia ja reilumpaa kilpailua – työministeri Marttinen työelämäverkoston tapaamisessa
  • Mikä on velkajarru ja miksi se tarvitaan?
  • Arto Satonen: Jos mitään ei uskalleta muuttaa, niin suunta ei käänny

Verkkouutiset.fi

  • ”Valeamiraali” pidätettiin Britanniassa – pukeutui univormuun ja laski seppeleen
  • Antti Häkkänen: Edistyneinkään järjestelmä ei ole mitään ilman reserviläistä
  • Yhdysvallat pudottaa rajusti Sveitsin tuontitulleja
  • Venäjällä raivo: Hyökkäys paljastui, tappiot suuria
  • Satojen tuhansien palkansaajien nauttima etuus nousee

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2025 Satakunnan Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • Hyvinvointialue
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Haku