Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Satakunnan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • HyvinvointialueLaajenna
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Satakunnan Kokoomus
Yleinen

Satakunnan kokoomus tukee Sari Multalaa ja Antti Häkkästä kokoomuksen varapuheenjohtajiksi

7.6.2024 Lukuaika 1 Minuutti

Satakunnan kokoomuksen piirihallitus päätti torstaina 6.6. pidetyssä kokouksessaan asettua tukemaan Antti Häkkästä ja Sari Multalaa kokoomuksen varapuheenjohtajiksi.

Antti Häkkänen on kolmannen kauden kansanedustaja Kaakkois-Suomesta. Hän toimii tällä hetkellä Orpon hallituksen puolustusministerinä, ja on myös yksi puolueen nykyisistä varapuheenjohtajista. Aiemmin Antti on toiminut myös oikeusministerinä Sipilän hallituksessa. Lisäksi hän on Mäntyharjun kunnanvaltuutettu. Koulutukseltaan Antti on oikeustieteen maisteri.

Sari Multala on kolmannen kauden kansanedustaja Uudeltamaalta, joka toimii Orpon hallituksen tiede- ja kulttuuriministerinä. Lisäksi Sari toimii Vantaalla kaupunginvaltuuston jäsenenä ja Vantaa-Kerava hyvinvointialueen aluevaltuutettuna. Koulutukseltaan Sari on kauppatieteiden maisteri.

Satakunnan kokoomuksen piirihallitus kokee, että näiden kahden henkilön saavutukset ja työ puolueyhteisössä ovat osoittaneet kykyä ja tahtoa toimia kokoomuksen varapuheenjohtajan tehtävissä.

Puolueen varapuheenjohtajia valitaan yhteensä kolme. Satakunnan kokoomuksen piirihallitus päätti, että kolmannen varapuheenjohtajaehdokkaan tukemisesta keskustellaan tarkemmin puoluekokouksessa.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Sivistysporvari pärjää aina
SeuraavaJatka
Satakunnan välkkyvät timantit

Kokoomus.fi uutisia

  • Puolueet sopivat yhteisistä pelisäännöistä tekoälyavusteiseen viestintään
  • Henrik Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta
  • Maaret Castrén: Vauhtia talouskasvuun ja helpotusta koteihin
  • Oskari Valtola: Turvallinen koti kuuluu jokaiselle

Verkkouutiset.fi

  • Suomessa vaikuttanut KGB-agentti ja entinen puolustusministeri on kuollut
  • Täällä myyräkuumeen riski kasvaa nyt
  • Verkko-ostosten tullimaksu muuttuu, näin se vaikuttaa
  • Virolaiseversti: Venäjä on keskiaikainen ydinasevaltio
  • Vladimir Putinille viedään uhkaavaa viestiä – sotilaat ovat täysin uupuneita

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2026 Satakunnan Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • Hyvinvointialue
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Haku