Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Satakunnan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • HyvinvointialueLaajenna
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Satakunnan Kokoomus
kirjoitukset

Kokoomuksen Marttinen: ”Hallituksen on korkea aika reivata talouspolitiikkansa uuteen asentoon”

15.12.2020 Lukuaika 2 Minuuttia
Kansanedustaja Matias Marttinen piti Kokoomuksen ryhmäpuheen budjetin palautekeskustelun yhteydessä.

 

 

 

 

Tiedote 15.12.2020
Julkaisuvapaa heti

 

Kokoomuksen kansanedustaja Matias Marttinen kehottaa hallitusta reivaamaan talouspolitiikkansa uuteen asentoon kevään puoliväliriihessä. Marttinen käytti Kokoomuksen ryhmäpuheenvuoron eduskunnassa valtion talousarvion palautekeskustelussa.

”Kokoomukselle ei käy, että hallitus käyttelee veronmaksajien luottokorttia ilman minkäänlaista suunnitelmaa, miten talous saadaan kuntoon ja velka myös maksetaan jonain päivänä pois. Vain yksi on varmaa: lasku tulee perästä. Hallituksen politiikalla julkinen taloutemme on rajusti alijäämäinen vielä kymmenen vuoden kuluttua”, Marttinen totesi puheessaan.

”Milloin te pääministeri Marin kerrotte suomalaisille sen, miten nyt otettu velka maksetaan tulevaisuudessa pois? Kuinka suomalaisille saadaan töitä? Miten Suomi saadaan kestävän kasvun tielle? Näihin kysymyksiin me haluamme teiltä vastauksia”, Marttinen jatkoi.

Marttisen mukaan hallitus ei voi piiloutua tekemättömyydessään koronan taakse. Hän muistutti, että hallitukselta on kyllä löytynyt aikaa edistää sote-uudistusta ja oppivelvollisuuden pidentämistä, mutta työllisyyden tai talouskasvun vahvistamiseen ministereillä sitä ei ole riittänyt.

Marttisen mukaan Suomi tarvitsee suunnitelman, joka luo suomalaisille toivoa ja luottamusta tulevaisuuteen. Marttisen muistutti hallitusta puolueensa ”toivon poluksi” nimetystä vaihtoehtobudjetista.

”Hallitus ei ole saanut aikaan päätöksiä työllisyydestä – Kokoomuksen vaihtoehto tuo työtä ja toimeentuloa 120.000 suomalaiselle. Hallituksella ei ole minkäänlaista suunnitelmaa siitä, miten raju velkaantuminen lopetetaan – Kokoomuksen vaihtoehto laittaa velanoton kuriin”, Marttinen sanoi.

”Hallitus heittää soraa talouskasvun rattaisiin uusilla veronkorotuksilla – Kokoomuksen vaihtoehto jättää työssäkäyvälle ja yrittäjälle keskimäärin 500 euroa ja eläkeläiselle 300 euroa vuodessa lisää käteen”, Marttinen jatkoi.

Puheen päätteeksi Marttinen tarjosi hallitukselle yhteistyön kättä.

”Tehdään yhdessä nämä välttämättömät uudistukset Suomen hyväksi. Kokoomuksen Toivon polku on teidän käytössänne”, Marttinen sanoi.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Kokoomuksen ryhmäpuheenvuoro maakuntavaltuustossa 11.12.2020
SeuraavaJatka
Kansanedustaja Matias Marttisen joulutervehdys Satakunnan kokoomuslaisille

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Tekoälyavustaja ”Murdock” pääsi USA:n ilmavoimien lennoille – tätä kaikkea se tekee
  • 20-vuotias lopetti opinnot ja perusti parkkipaikkojen ”Airbnb:n”
  • Väliaikainen tulitauko alkoi miehitetyssä kaupungissa, asukkaat syöneet rikkaruohoja
  • Puhelinmyyntiin vaaditaan tiukennusta – ”Härskiä ikäihmisen sumuttamista”
  • Oppia Ceutasta – komissio ehdottaa Frontexille vahvempaa roolia palautuksissa

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2026 Satakunnan Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • Hyvinvointialue
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Haku