Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Satakunnan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • HyvinvointialueLaajenna
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Satakunnan Kokoomus
kirjoitukset | kirjoitukset_2 | Uutiset | Vasemmalle

SATAKUNNAN KOKOOMUS NIMESI YLI PUOLET EDUSKUNTAVAALIEHDOKASLISTASTAAN

28.4.2022 Lukuaika 2 Minuuttia

 

Satakunnan Kokoomus ry

TIEDOTE 28.4.2022 – JULKAISUVAPAA HETI

 

SATAKUNNAN KOKOOMUS NIMESI YLI PUOLET EDUSKUNTAVAALIEHDOKASLISTASTAAN

 

Huittisiin torstaina 28.4. kevätkokoukseen kokoontunut Satakunnan Kokoomus on päättänyt nimetä kahdeksan ensimmäistä eduskuntavaaliehdokasta.

 

Nimetyt eduskuntavaaliehdokkaat ovat: kirjasto- ja kulttuuritoimenjohtaja ja tradenomi YAMK Anni Tormas Huittisista, yrittäjä ja eMBA Eerik Heijari Eurajoen Luvialta, yrittäjä ja yhteiskuntatieteiden ylioppilas Henrika Palenius Porista, vararehtori ja liikuntatieteiden maisteri Jussi Ihamäki Porista, kansanedustaja ja valtiotieteiden maisteri Matias Marttinen Raumalta, Satakunnan Kokoomusnuorten puheenjohtaja ja oikeustieteen ylioppilas Roope Rantala Ulvilasta, varatuomari ja aluevaltuuston puheenjohtaja Sampsa Kataja Porista sekä Satakunnan Kokoomusnaisten puheenjohtaja ja luokanopettaja Viliina Välimäki Porista.

 

Kaikki ehdokasnimeämiset olivat yksimielisiä. Satakunnan Kokoomus asettaa eduskuntavaaleihin täyden 14 ehdokkaan listan. Lisää ehdokkaita nimetään alkusyksystä.

 

– Halusimme Satakunnan Kokoomuksessa lähteä liikkeelle ehdokkaiden nimeämisessä hyvissä ajoin. On erinomaista, että jo nyt nimettyjen ehdokkaiden joukossa on kansanedustaja Matias Marttisen ja aluevaltuuston puheenjohtaja Sampsa Katajan kaltaisia valtakunnallisesti tunnettuja päättäjiä, mutta myös uusia tulevaisuuden nimiä. Kaikki nimetyt ehdokkaat edustavat hienolla tavalla erilaisia ammattiryhmiä sekä eri Satakunnan osia. Listoillamme on tilaa nuorille ja varttuneemmille kokoomuslaisille, toteaa Satakunnan Kokoomuksen puheenjohtaja Samu Vahteristo.

 

– Kokoomus on vahvassa myötätuulessa sekä valtakunnallisesti, että Satakunnassa. Lähdemme ilman muuta hakemaan hyvää tulosta myös eduskuntavaaleista, jatkaa Vahteristo. – Kokoomus tavoittelee pääministeripuolueen asemaa ja Satakunnan Kokoomuksen vaalityöllä on tärkeä merkitys, päättää Vahteristo.

 

Lisätietoja:

 

Samu Vahteristo, Satakunnan Kokoomuksen puheenjohtaja

050 542 8439, samu@vahteristo.com

 

Antti Ahonen, Satakunnan Kokoomuksen toiminnanjohtaja

044 5359 400, antti.ahonen@kokoomus.fi

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Tiedote: Kari Hannus aluehallituksen kokoomusryhmän johtoon
SeuraavaJatka
Satakunnan Kokoomus valitsi puoluevaltuustoon Huuskan, Tähtisen ja Stenforsin

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Donald Trump väläytti 200 prosentin tulleja Ukrainalle ja Venäjälle
  • Droonit iskivät Omskiin 2500 kilometrin päähän, petrokemian tehdas palaa
  • Pohjois-Korea voi olla sodan suurin voittaja
  • Euroopan varovaisuus rohkaisee Vladimir Putinia
  • Syysmyrskyn vaikutukset tuntuvat Suomessa sunnuntaina

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2026 Satakunnan Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Meistä
  • Ajankohtaista
  • Vaalit
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Piirihallitus
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Kansanedustajien avustajat
    • Paikallisyhdistykset
  • Materiaalipankki
  • Hyvinvointialue
    • Toimielimet
    • Meistä – Aluevaltuustoryhmä
Haku