Huoltovarmuus on riippuvainen kyberturvallisuudesta
Viime kuukausina Yhdysvaltojen, Puolan ja Ranskan vesilaitoksiin on kohdistunut kyberiskuja, joiden taustalla epäillään olevan Venäjän sotilastiedustelupalvelun alaisuudessa toimiva yksikkö tai sen ohjauksessa oleva hakkeriryhmä. Hyökkäyksillä on onnistuttu muun muassa saamaan Yhdysvalloissa olevan vesilaitoksen vesisäiliö tulvimaan yli äyräidensä. Vesihuolto on kriittinen osa yhteiskunnan huoltovarmuutta ja toimintakykyä. Jo muutaman tunnin katkos vedenjakelussa tai viemäriverkoston toiminnassa aiheuttaa ongelmia, pidemmistä toimintahäiriöistä puhumattakaan.
Vesihuolto ei ole kuitenkaan ainoa huoltovarmuuden kannalta kriittinen toimija, joihin vihamieliset valtiot voivat kohdistaa toimiaan. FBI:n johtaja Wray totesi hiljattain, että osana Volt Typhoon-nimistä tutkintaa virasto on löytänyt merkkejä siitä, että Kiinan valtio on päässyt murtautumaan Yhdysvaltojen kriittisen infrastruktuurin eri osa-alueille, kuten energiasektorille, vesihuoltoon ja tietoverkkoihin tarkoituksenaan tuottaa fyysistä ja konkreettista vahinkoa järjestelmien lamauttamiseksi Kiinan valtion valitsemana ajankohtana.
Ukrainan ja Venäjän välinen sota, Lähi-idän lukuisat kriisit sekä Kiinan ja Taiwanin välillä olevat jännitteet suurvaltojen välisestä kilpailusta puhumattakaan jakavat maailmaa ja madaltavat kynnystä käyttää entistä kovempia keinoja kilpailijoita ja vastustajia kohtaan. Globalisaation voittokulku on päättynyt ja edessä häämöttää uusi kylmän sodan aika sekä aito suursodan uhka. Huoltovarmuuden, varautumisen ja vahvojen liittolaisuuksien merkitys korostuu.
Kyberturvallisuus on avainasemassa yhteiskunnan resilienssin, huoltovarmuuden ja kriisinsietokyvyn kannalta voidaksemme tehokkaasti torjua ja ennaltaehkäistä ulkopuolisia uhkia. Yhteiskuntana meidän tulee varmistaa, että riittävät resurssit ovat saatavilla, ja tunnustaa kyberturvallisuuden merkitys osana kokonaisturvallisuutta.
Kansalliseen kyberpuolustukseen tarvitaan meitä kaikkia. Hyvästä tietoturvasta huolehtiminen niin kotona kuin työpaikalla parantaa koko yhteiskunnan kyberturvallisuutta, sillä monet suomalaiset ovat huomaamattaan mukana toimitusketjuissa, joilla on suora vaikutus kansalliseen huoltovarmuuteen ja kyberturvallisuuteen.
Tulevina vuosina kyberhyökkäysten määrän, vakavuuden ja tason voi odottaa kasvavan entisestään. Tekoäly tulee tekemään hyökkäysten torjumisesta entistä vaikeampaa. Tiettyjen valtiollisten toimijoiden resurssit ja kyvykkyydet toteuttaa monimutkaisia kyberiskuja ovat jo nyt lähes äärettömän suuret. Haasteeseen vastataksemme tarvitsemme uskottavan kyberpuolustuksen lisäksi kyberhyökkäyspelotteen.
Kansallisten toimien lisäksi tarvitsemme uusia merkittäviä panostuksia kyberturvallisuuteen niin EU:ssa kuin NATO:ssa. Tasavallan presidentillä, Suomen hallituksella, kansanedustajilla ja kesällä valittavilla europarlamentaarikoillamme on asiassa suuri vastuu ja tekemisen paikka, sillä tekemättä ei voi jättää.
Mikko Kivinen, taloudenhoitaja
Satakunnan Kokoomus Ry